Ha már rögtön e dolgozat címében kíméletlenül elspoilereztem a mondandóm lényegét, hát jöjjön akkor a feketeleves mindazok számára, akik gőzölgő csészéjük tartalmát szertartásosan kortyolgatva már elandalogtak úgy, hogy magukat a 19. század vége vagy a századelő valamelyik csupaablak kávéházába képzelték.

Magyarországon immár nemzedékek nőttek fel úgy, hogy a kávéház intézményéről nem lehettek személyes tapasztalataik, csupán csak olvasmányélményeik. Talán éppen ezért még az egyébként kifejezetten erős forráskritikai vénával rendelkezőket is magával tudja ragadni a kávéházat övező kötelező értelmiségi elragadtatás. „Mindenképpen közhely, ám mégis e tézis kijelentésével kell a téma tárgyalásába fognunk: a kávéház hamisítatlanul városi (nagyvárosi), egyszersmind polgári intézmény” – szögezte le 1996-ban a Budapesti Negyed kávéházaknak szentelt számában Gyáni Gábor (Gyáni 1996: 57–58), s A kávéházba járó polgár című tanulmányában voltaképpen ennek az intézménynek a valóságos apoteozisát fogalmazza meg: „amikor a modern városi középosztály tagjai e szenvedélyüknek a kávéházba beülve hódolnak, »nem a forma és a ceremónia, hanem az ital és az annak tulajdonított fiziológiai hatások állnak a középpontban. A kávé józanná és éberré tevő hatása megfelel a modern fejlődést kísérő protestáns etika elveinek: a józanságnak és a mértékletességnek. A kávé ezzel egyúttal a kulturális síkon fellépő racionalizmus és a protestantizmus kémiai-farmakológiai megfelelője. A két dimenzió összhangban áll egymással, és együtt konstituálja a racionális, érzelmeit uraló és józanul tervező embert... Érzékennyé teszi az észlelést, serkenti a gondolkodást«” (uo. 66–67). Persze, nem tagadja, hogy nemcsak a „modern városi középosztály tagjai” látogatták a kávéházakat, hanem a „a polgárság alatti rétegek tagjai vagy a kispolgári szűkösség viszonyaiba kényszerült értelmiségiek” is (uo. 58), de a jeles történész – ahogy lényegében a témával foglalkozó mindegyik szerző – kétségbevonhatatlan axiómaként, mintegy magától értetődő módon, jellegzetes városi jelenségként kezeli a kávéházat.

Ízelítőül néhány megfogalmazás: „minden kisvárosban volt belőle legalább egy-kettő” (Sármány – Juhász 1996: 245). „A legkisebb városka is igyekezett saját kávéházzal bizonyítani, hogy létfontosságú sejtje az Organizmus egészének. … Gyakorlott szemmel még mindig könnyen felfedezhetjük nemcsak minden osztrák vagy magyar kisvárosban, de az egykori Monarchia egész területén, hol működött akkoriban az a számtalan kávéház” – írja Wilhelm Droste, majd egy kitérő után ekképp folytatja: „a legeldugottabb vidék is teremtett magának egy csöppnyi kozmopolita csillogást. Ha a város valamivel nagyobb volt, egészen biztosan több kávéház is üzemelt benne, különböző arculattal. Egy némileg előkelőbb, ahol a kisnemesség elvegyült a nagypolgársággal. Ez legtöbbször a város legszebb terén álló szálloda része volt. És egy kissé félreesőbb helyen állt egy egyszerűbb, a piacnál, a pályaudvar mellett, vagy fontos üzletek között, mivel természetesen szükségük volt a mozgó embertömegekre. Itt üldögélt a tanár, heves beszélgetésbe merülve az ügyvéddel, a kiskereskedő a nagykereskedővel alkudozott, a nyugalmazott hivatalnok itt tarokkozott, vagy néha játszott egy parti rexet barátaival” (Droste 1996: 17). A századfordulón és a századelőn keletkezett többé-kevésbé szépirodalmi igényű munkák alapján Varga Éva egyenesen leszögezi, „a kávéház a korszak irodalmában – és talán nem túlzás állítanunk, a közgondolkodásában is – a városiasság egyik fontos szimbóluma” (Varga 1996: 71).

Következzen néhány adat.

1892-ből rendelkezésünkre áll egy, a maga nemében páratlan forrás,[1] egy országos léptékű korabeli Arany Oldalak: a Jekelfalussy József által közreadott Magyarország iparosainak lak- és czímjegyzéke, amely többek között a kávéház-tulajdonosok listáját is tartalmazza.[2] Az adataikat kigyűjtve azt láthatjuk, hogy az ország 208 településén volt jelen ez az intézmény.[3]

Jóllehet, a város egy jogi kategória is, amely bizonyos többletjogokat biztosít az e körbe tartozó települések számára, azonban a szakirodalomban már jó ideje bevett gyakorlat, hogy a joginál tágabban, bizonyos központi funkciók halmozott megléte alapján tekintsen városnak egy települést. Jómagam is ekként tettem, Beluszky Pál módszerét[4] követve az 1892. évi adatok alapján az ún. központi funkciók számba vételével megkonstruáltam a funkcionális városállomány hierarchiáját (Szulovszky 2016). Budapest székesfővárossal együtt összesen 216 település képezte ezt a halmazt.

Ez a szám azonban nyolccal több, mint ahány településen kávéház volt. Egyszerű matematika: tehát legalább 8 városból hiányzott.

Már ez is elgondolkodtató annak a szakirodalmi közhelynek az igazságtartalmáról, amely minden város elmaradhatatlan intézményének tekinti a kávéházat. Azonban ennél sokkal rosszabb volt a helyzet: a 216-ból nem 8, hanem 102 (!) olyan város akadt, amelyikben hiába keresték ezt az intézményt. Ugyanis ez csupán alig több mint a városok felében, egészen pontosan csak 52,7%-án volt jelen 1892-ben. A kávéház csupán csak a városhierarchia legfelső három szintje (teljes értékű regionális centrumok, részleges regionális centrumok, teljes értékű fejlett megyeszékhelyek) városainak volt elmaradhatatlan része, viszont a részlegesen fejlett megyeszékhelyeknek már csak 2/3-ában volt megtalálható. E szintnél kedvezőbb, 88%-os mutatóval rendelkeztek a teljes értékű megyeszékhely-szintű városok. Az ez alatt lévő szintek közül csupán a teljes értékű középvárosok esetében fordult elő minden másodikban (52,1%) kávéház, a többinek ennél több százalékponttal rosszabb értékei voltak (részleges megyeszékhely-szintű városok, illetve részleges középvárosok: 45,5-45,5%), s a kisvárosok közül csak minden harmadik büszkélkedhetett azzal, hogy a településükön van ilyen intézmény (Szulovszky 2021: 343).

Még ha első hallásra meghökkentően hangzik is, az adatok azt mutatják, hogy a 208 kávéházzal rendelkező településnek közel a fele, 45,2%-a faluállományhoz tartozott. Természetesen ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a kávéház a falusi életvilág szerves része lett volna, hiszen az a 94 kávéházzal rendelkező falu nem éri el a falvaknak még az egy százaléknyi hányadát sem, s Petőfi Sándor közismert verse a falu végén nem véletlenül emleget kurta kocsmát, nem pedig kávéházat.

A 63 megyéből 33 területén nemcsak a városokban, hanem a falvakban is működött kávéház. Ez abból a szempontból is figyelemre méltó, hogy 19 megyében csak a városokban volt, illetve 3 felföldi (Árva, Szepes, Ugocsa) és 8 erdélyi (Csík, Fogaras, Háromszék, Kisküküllő, Nagyküküllő, Szilágy, Torda-Aranyos, Udvarhely) megye területén egyetlen egy ilyen intézmény sem akadt, tehát még a városokban sem. A falusi kávéházak jelenléte ráadásul számos esetben egyáltalán nem volt elhanyagolható mértékű. A 33 megyéből 20-ban a kávéházzal rendelkező városokhoz képes a falvakban működő kávéházak aránya elérte vagy meghaladta az 50%-ot: 9 megyében (Abaúj-Torna, Békés, Heves, Liptó, Máramaros, Sáros, Szabolcs, Temes, Ung) falusi volt minden második kávéház, öt megyében (Pest-Pilis-Solt-Kiskun, Nógrád, Torontál, Gömör és Kishont, Győr) legalább kétharmadnyit tett ki az arányuk, Arad, Borsod, Esztergom és Moson megyében 4-ből 3, Fejér megyében pedig 9-ből 8 falun működött (1. táblázat). A kései utókorral szemben ezen a kortársak egyáltalán nem lepődtek meg. Egy 1882-ben közreadott lexikon azt tartotta fontosnak kijelenteni a vonatkozó szócikkében, hogy a kávéházak mint a társas élet hathatós emelői folyton terjedtek és jelenleg nemcsak a városokban, hanem kisebb helyeken is fordulnak elő”.[5]

1. táblázat. A kávéházak megoszlása Magyarország megyéiben 1892-ben

1. táblázat. A kávéházak megoszlása Magyarország megyéiben 1892-ben* Budapest nélkül

Ha a kávéházzal rendelkező települések eloszlását (1. térkép) megvizsgáljuk, azt találjuk, hogy míg Erdélyben az országos összesből e településeknek csupán 7,2%-a található, addig a másik három nagytáj[6] részesedése 30% körül mozgott (Alföld: 32,8%, Dunántúl: 30,9%, Felföld: 29%). Ha nemcsak e vállalkozások székhelyeire, hanem az ott működő kávéházak számára is tekintettel vagyunk, akkor némileg módosul a kép: a székesfőváros adatai nélkül számított Alföldön (34,8%) és a Felföldön (31,9%) még erősebb lesz a jelenlét, ugyanakkor a másik két régióban egyaránt csökkenő az aránya (Dunántúl: 27,1%, Erdély: 6,1%). Mivel Magyarország településeinek csak 1,6%-án volt megtalálható ez az intézmény, még a jobban ellátott térségekben is szórványszerűnek tűnnek a kávéházakkal rendelkező települések.

1. térkép. A kávéházak száma Magyarország településein 1892-ben1. térkép. A kávéházak száma Magyarország településein 1892-ben


Figyelemre méltó, hogy 16 helységben kettő, 5 községben 3, egy-egy helyen pedig 4, illetve 16 kávéház is működött a faluállomány településein (2. térkép).

2. térkép. A kávéházak száma Magyarország falvaiban 1892-ben2. térkép. A kávéházak száma Magyarország falvaiban 1892-ben

Ha az abszolút számok adatai helyett inkább azt a viszonyszámot nézzük, hogy ezer lakosra hány kávéház jutott, azt tapasztaljuk, hogy a faluállomány jelentős része jónéhány városnál is nagyobb arányt tud felmutatni (3. térkép, vö. 1. sz. függelék).

3. térkép. Az ezer lakosra jutó kávéházak aránya Magyarország falvaiban 1892-ben3. térkép. Az ezer lakosra jutó kávéházak aránya Magyarország falvaiban 1892-ben

Kiugróan magas volt az iparossűrűség, jelen esetben az ezer lakosra jutó kávéházak aránya Herkulesfürdő (ma: Băile Herculane, Románia) esetében: 5,4. A 369 lakosú településen ugyanis két kávéház is üzemelt, nyilvánvalóan a fürdővendégek ez irányú igényei miatt. Fele ekkora értékkel állt a rangsor második helyén Liptószentmiklós (ma: Liptovský Mikuláš, Szlovákia), amelynek 1854 fős népessége öt kávéház közül választhatott, hogy melyikbe ül be. Aligha véletlen, hogy a társadalmi élet fontos színteréül szolgáló intézményből ennyi működött itt, hiszen a város a szlovák nemzeti ébredés központjának számított. 2,3 iparossűrűséggel a harmadik a 428 lakosú Moson megyei Királyhida (ma: Bruckneudorf, Ausztria) volt. A település neve sokak számára ismerősen csenghet, mivel Jaroslav Hašek örökbecsű regénye – Švejk, egy derék katona kalandjai a világháborúban – egyik fejezetének a helyszíne volt. Ugyanis a falu az Osztrák-Magyar Monarchia egyik katonai kiképző tárborának is helyet adott. E körülmény egyúttal magyarázatul szolgál arra, hogy miért is létesített itt egy vállalkozó kávéházat: aligha a helyi népesség, hanem az itt szolgáló tisztek igénye teremtette meg a működésének a feltételét. Jóllehet, a negyedik helyen álló Gömör megyei falu, Tornalja (ma: Tornaľa, Szlovákia) fejlődése számára nagy fellendülést hozott a vasút kiépülése, amelynek révén a környék politikai, gazdasági és kulturális központjává vált, ám ezzel együtt is fölöttébb figyelemre méltó, hogy itt ezer lakosra két kávéház is jutott, mivel három működött az 1510 fős helységben. A Nógrád megyei Gácson (ma: Halič, Szlovákia) 1,5 volt az iparossűrűség értéke: a 1294 lélekszámú faluban két kávéház is volt. Ezek az ezer lakosra jutó arányszámok azért is feltűnően magasak, mivel ekkor a csaknem félmilliós székesfővárosban a 399 kávéház révén mindössze 0,8 volt ez a mutató. Ennél az értéknél a már említett helységekkel együtt összesen 9 város és 14 falu rendelkezett jobb értékkel. Az utóbbiak közül néhánynál magyarázatul szolgálhat a jelenlétre és a népességhez viszonyított magas arányra, hogy Herkulesfürdőhöz hasonlóan fürdőhelyek (Balatonfüred, Siófok, Trencsénteplic) voltak, azonban a legtöbb településnél még kérdőjelek követik a kérdést: miért létesült pont ott ez az intézmény?

Az azonban e kérdések megválaszolása nélkül is egyértelmű, hogy a statisztikai adatok azt tanúsítják, tévedés a kávéházat kizárólagosan – „jellegzetes”, „tipikus” – városi intézménynek tekinteni.[7]

Irodalom

Beluszky Pál 1967 A magyar városok központi szerepköre. Statisztikai Szemle 45. 1967. 6. 543–563.

Beluszky Pál 1996 Az alföldi városias jellegű települések központi szerepköre. Földrajzi Értesítő 15. 1966. 329–345.

Csató Tamás 1994 A belkereskedelem Magyarországon a 19–20. században. Budapest: Aula Kiadó.

Droste, Wilhelm 1996 Kávéház az Osztrák-Magyar Monarchiában. Létező, mert történelmileg megvalósult utópia. Budapesti Negyed 12–13. 1996. 2–3. 9–26.

Gyáni Gábor 1996 A kávéházba járó polgár. Budapesti Negyed 12–13. 1996. 2–3. 57–68.

Jekelfalussy József (szerk.) 1892 Magyarország iparosainak és kereskedőinek czím- és lakjegyzéke. Budapest: Pesti Könyvnyomda Rt.

Sármány Ilona – Juhász Gyula 1996 Amit a századforduló kávéházainak berendezéseiről tudunk. Budapesti Negyed 12–13. 1996. 2–3. 243–260.

Szulovszky János 2016 A magyarországi városállomány 1892-ben. Történeti Földrajzi Közlemények 4. 2016. 3–4. 75–86.

Szulovszky János 2000 A gazdasági címtárak forrásértéke. Statisztikai Szemle 78. 2000. 7. 536–549.

Szulovszky János 2021 A magyarországi városok életvilága a foglalkozások tükrében 1892-ben. Századok 155. 2021. 2. 317–352.

Varga Éva 1996 Hölgyközönség a pesti kávéházakban. Budapesti Negyed 12–13. 1996. 2–3. 69–93.

 

Jegyzetek

[1] Értékelését adja: Szulovszky János: A gazdasági címtárak forrásértéke (Szulovszky 2000).

[2] (Jekelfalussy 1892: 732–735, 1945–1947)

[3] A címtár adatbázisba rendezését az OTKA F020745 sz. kutatási pályázata keretében végeztem el.

[4] Leírását adja pl. (Beluszky 1996: 331–335; 1967: 544–551).

[5] Magyar Lexikon 10. kötet. Bp., 1882. 169.

[6] Jóllehet, nagytájaink nem illeszkednek teljesen a nagyobb közigazgatási, törvényhatósági határokhoz, ám mivel a rendelkezésre álló statisztikai adatok ez utóbbiak szerinti bontásban kerültek közreadásra, kénytelenek vagyunk az ehhez legjobban igazodó csoportosítás szerint elemezni az adatokat. Így a továbbiakban – Csató Tamás beosztását követve (Csató 1994: 139–141) – a Dunántúl Baranya, Esztergom, Fejér, Győr, Komárom, Moson, Somogy, Sopron, Tolna, Vas, Veszprém és Zala megyék területét jelenti; a Felföldet Abaúj-Torna, Árva, Bars, Bereg, Borsod, Gömör-Kishont, Heves, Hont, Liptó, Máramaros, Nógrád, Nyitra, Pozsony, Sáros, Szepes, Trencsén, Turóc, Ugocsa, Ung, Zemplén, Zólyom megyék alkotják, az Alföldet Arad, Bács-Bodrog, Békés, Bihar, Csanád, Csongrád, Hajdú, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, Szabolcs, Szatmár, Temes és Torontál megyék képezik, Erdély pedig Alsó-Fehér, Beszterce-Naszód, Brassó, Csík, Fogaras, Háromszék, Hunyad, Kis-Küküllő, Kolozs, Krassó-Szörény, Maros-Torda, Nagy-Küküllő, Szeben, Szilágy, Szolnok-Doboka, Torda-Aranyos, Udvarhely megyék területét öleli magába.

[7] A problémáról bővebben írok a sajtó alatt lévő Városi jelenség volt-e a kávéház Magyarországon a 19. század végén? című tanulmányomban.

 

1. sz. Függelék

 2. táblázat. Kávéházak Magyarországon 1892-ben

Megye neve

Település neve

Település jellege   

Népesség (1890)   

Kávéházak száma   

Iparossűrűség (H)

Abaúj-Torna

Abaújszántó

falu

4156

1

0,2

Abaúj-Torna

Kassa

város

28884

15

0,5

Alsó-Fehér

Nagyenyed

város

5932

1

0,2

Arad

Arad

város

42052

22

0,5

Arad

Kürtös

falu

6582

1

0,2

Arad

Ópécska

falu

7743

1

0,1

Arad

Újszentanna

falu

5582

1

0,2

Bács-Bodrog

Ada

falu

11074

2

0,2

Bács-Bodrog

Baja

város

19485

1

0,1

Bács-Bodrog

Szenttamás

falu

11728

1

0,1

Bács-Bodrog

Újvidék

város

24717

1

0,0

Bács-Bodrog

Zombor

város

26435

1

0,0

Baranya

Pécs

város

34067

7

0,2

Baranya

Siklós

város

4956

3

0,6

Bars

Körmöcbánya

város

9179

1

0,1

Bars

Léva

város

7400

2

0,3

Békés

Békéscsaba

város

34243

2

0,1

Békés

Endrőd

falu

10898

1

0,1

Békés

Gyoma

falu

10867

1

0,1

Békés

Gyula

város

19991

3

0,2

Békés

Orosháza

város

19956

1

0,1

Békés

Szarvas

falu

24393

1

0,0

Bereg

Beregszász

város

8078

1

0,1

Beszterce-Naszód

Beszterce

város

9109

3

0,3

Bihar

Nagyvárad

város

38557

13

0,3

Bihar

Sarkad

falu

8244

1

0,1

Bihar

Székelyhid

város

4507

2

0,4

Borsod

Mezőcsát

falu

5215

2

0,4

Borsod

Mezőkeresztes

falu

4378

1

0,2

Borsod

Miskolc

város

30408

17

0,6

Borsod

Sajószentpéter

falu

3377

1

0,3

Brassó

Brassó

város

30739

1

0,0

Csanád

Makó

város

32663

3

0,1

Csongrád

Csongrád

város

20802

4

0,2

Csongrád

Hódmezővásárhely

város

55475

6

0,1

Csongrád

Kistelek

falu

7459

1

0,1

Csongrád

Mindszent

falu

12033

1

0,1

Csongrád

Szeged

város

85569

11

0,1

Esztergom

Esztergom

falu

2544

1

0,4

Esztergom

Esztergom

város

9349

1

0,1

Esztergom

Németszőgyén

falu

1521

1

0,7

Esztergom

Párkány

falu

2417

1

0,4

Fejér

Bicske

falu

6035

3

0,5

Fejér

Cece

falu

3156

1

0,3

Fejér

Diósd

falu

857

1

1,2

Fejér

Dunapentele

falu

3637

1

0,3

Fejér

Ercsi

falu

5673

1

0,2

Fejér

Etyek

falu

2748

1

0,4

Fejér

Rácalmás

falu

3599

1

0,3

Fejér

Székesfehérvár

város

27548

9

0,3

Fejér

Vál

falu

3017

1

0,3

Gömör és Kishont

Nyustya

falu

1480

1

0,7

Gömör és Kishont

Rimaszombat

város

5562

2

0,4

Gömör és Kishont

Tornalja

falu

1510

3

2,0

Győr

Győr

falu

4967

3

0,6

Győr

Győr

város

22795

16

0,7

Győr

Tét

falu

3265

1

0,3

Hajdú

Debrecen

város

56940

17

0,3

Heves

Eger

város

22427

7

0,3

Heves

Füzesabony

falu

4116

1

0,2

Heves

Gyöngyös

város

16124

2

0,1

Heves

Pásztó

falu

5111

1

0,2

Hont

Ipolyság

város

3247

3

0,9

Hunyad

Szászváros

város

5650

1

0,2

Jász-Nagykun-Szolnok

Jászárokszállás

falu

11189

2

0,2

Jász-Nagykun-Szolnok

Jászberény

város

24331

3

0,1

Jász-Nagykun-Szolnok

Karcag

város

18197

1

0,1

Jász-Nagykun-Szolnok

Szolnok

város

20748

3

0,1

Kolozs

Bánffyhunyad

város

3666

1

0,3

Kolozs

Kolozsvár

város

32756

8

0,2

Komárom

Komárom

város

13076

11

0,8

Komárom

Tata

város

6925

4

0,6

Komárom

Tóváros

falu

4257

2

0,5

Krassó-Szörény

Herkulesfürdő

falu

369

2

5,4

Krassó-Szörény

Karánsebes

város

5464

2

0,4

Krassó-Szörény

Lugos

város

12489

5

0,4

Liptó

Csorba

falu

1605

1

0,6

Liptó

Liptószentmiklós

város

1854

5

2,7

Máramaros

Kőrösmező

falu

7620

1

0,1

Máramaros

Máramarossziget

város

14758

5

0,3

Maros-Torda

Marosvásárhely

város

14212

1

0,1

Maros-Torda

Szászrégen

város

6057

1

0,2

Moson

Királyhida

falu

428

1

2,3

Moson

Magyaróvár

város

3302

1

0,3

Moson

Moson

falu

4815

3

0,6

Moson

Zurány

falu

1931

1

0,5

Nógrád

Balassagyarmat

város

7738

7

0,9

Nógrád

Fülek

falu

1904

1

0,5

Nógrád

Gács

falu

1294

2

1,6

Nógrád

Kisterenye

falu

2698

1

0,4

Nógrád

Losonc

város

7460

7

0,9

Nógrád

Szécsény

falu

3518

2

0,6

Nógrád

Szirák

falu

1514

1

0,7

Nyitra

Berezó

falu

5689

1

0,2

Nyitra

Érsekújvár

város

11299

2

0,2

Nyitra

Galgóc

város

7216

1

0,1

Nyitra

Miava

város

9997

1

0,1

Nyitra

Nyitra

város

13538

6

0,4

Nyitra

Pöstyén

falu

4643

1

0,2

Nyitra

Sasvár

falu

2296

1

0,4

Nyitra

Szakolca

város

4926

1

0,2

Nyitra

Szenice

város

2922

1

0,3

Nyitra

Vágújhely

város

5075

3

0,6

Nyitra

Verbó

falu

4645

1

0,2

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Abony

falu

12012

3

0,3

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Budakeszi

falu

3635

2

0,6

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Budapest

székesfőváros

491938

399

0,8

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Dömsöd

falu

4069

2

0,5

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Gödöllő

város

4844

1

0,2

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Izsák

falu

4285

1

0,2

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Kecskemét

város

48493

7

0,1

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Kiskőrös

város

7878

1

0,1

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Kiskunfélegyháza

város

30326

1

0,0

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Kispest

falu

4913

2

0,4

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Kóka

falu

3465

1

0,3

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Monor

város

7027

1

0,1

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Nagykáta

falu

6028

1

0,2

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Pécel

falu

2752

1

0,4

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Piliscsaba

falu

1501

1

0,7

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Rákospalota

falu

6264

1

0,2

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Soroksár

falu

12143

1

0,1

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Szentendre

falu

4260

4

0,9

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Szigetcsép

falu

1030

1

1,0

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Újpest

falu

23521

16

0,7

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Vác

város

14450

6

0,4

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Zagyvarékas

falu

3901

1

0,3

Pest-Pilis-Solt-Kiskun

Zsámbék

falu

4174

2

0,5

Pozsony

Bazin

város

4507

1

0,2

Pozsony

Malacka

város

4211

1

0,2

Pozsony

Nagyszombat

város

11500

4

0,4

Pozsony

Pozsony

város

52411

30

0,6

Pozsony

Somorja

falu

2643

1

0,4

Pozsony

Szenc

falu

3315

2

0,6

Pozsony

Szered

falu

5227

2

0,4

Sáros

Eperjes

város

10371

3

0,3

Sáros

Nagysáros

falu

2675

1

0,4

Somogy

Csurgó

város

3672

1

0,3

Somogy

Kaposvár

város

12544

1

0,1

Somogy

Nagyatád

város

3192

2

0,6

Somogy

Szigetvár

város

5078

1

0,2

Sopron

Beled

falu

2437

1

0,4

Sopron

Csorna

falu

6090

1

0,2

Sopron

Felsőkismartonhegy

falu

1431

1

0,7

Sopron

Fertőszentmiklós

falu

3035

1

0,3

Sopron

Kapuvár

város

6078

1

0,2

Sopron

Kismarton

város

2972

2

0,7

Sopron

Lajtaújfalu

falu

1781

1

0,6

Sopron

Lakompak

falu

1669

2

1,2

Sopron

Nagymarton

város

2869

1

0,4

Sopron

Sopron

város

27213

12

0,4

Sopron

Sopronszentmárton

falu

851

1

1,2

Szabolcs

Kisvárda

város

6458

2

0,3

Szabolcs

Nyíregyháza

város

27014

7

0,3

Szabolcs

Tiszalök

falu

3954

1

0,3

Szabolcs

Újfehértó

falu

7898

1

0,1

Szatmár

Nagykároly

város

13475

1

0,1

Szeben

Nagyszeben

város

21465

7

0,3

Szeben

Szászsebes

város

6692

1

0,2

Szeben

Szelistye

falu

3750

1

0,3

Szolnok-Doboka

Dés

város

7728

3

0,4

Temes

Detta

falu

3552

1

0,3

Temes

Lippakeszi

falu

1866

1

0,5

Temes

Temeshidegkút

falu

3091

1

0,3

Temes

Temesvár

város

39884

22

0,6

Temes

Versec

város

21859

2

0,1

Temes

Vinga

város

4795

1

0,2

Tolna

Dunaföldvár

város

12364

1

0,1

Tolna

Szekszárd

város

14325

1

0,1

Torontál

Baranda

falu

2027

1

0,5

Torontál

Bégaszentgyörgy

falu

3165

1

0,3

Torontál

Ferenchalom

falu

3707

1

0,3

Torontál

Nagybecskerek

város

21934

3

0,1

Torontál

Pancsova

város

17948

4

0,2

Torontál

Perjámos

falu

5953

1

0,2

Trencsén

Nagybiccse

város

2885

1

0,4

Trencsén

Trencsén

város

5100

5

1,0

Trencsén

Trencsénteplic

falu

1021

1

1,0

Trencsén

Zsolna

város

4117

2

0,5

Turóc

Turócszentmárton

város

2860

1

0,4

Ung

Csap

falu

1629

1

0,6

Ung

Ungvár

város

11793

10

0,9

Vas

Felsőőr

város

3410

2

0,6

Vas

Körmend

város

5334

5

0,9

Vas

Kőszeg

város

7076

2

0,3

Vas

Rohonc

falu

3913

1

0,3

Vas

Sárvár

város

2491

3

1,2

Vas

Szentgotthárd

város

1452

1

0,7

Vas

Szombathely

város

16133

6

0,4

Vas

Városhodász

falu

967

1

1,0

Veszprém

Devecser

város

4339

2

0,5

Veszprém

Enying

város

3455

1

0,3

Veszprém

Pápa

város

14261

9

0,6

Veszprém

Siófok

falu

2381

2

0,8

Veszprém

Veszprém

város

12655

7

0,6

Zala

Balatonfüred

falu

1788

2

1,1

Zala

Csáktornya

város

4046

1

0,3

Zala

Kapolcs

falu

1222

1

0,8

Zala

Keszthely

város

6195

1

0,2

Zala

Nagykanizsa

város

20619

8

0,4

Zala

Sümeg

város

5384

2

0,4

Zala

Tapolca

város

5839

2

0,3

Zala

Zalaegerszeg

város

7811

1

0,1

Zala

Zalaszentgrót

falu

2229

1

0,5

Zemplén

Homonna

város

3738

3

0,8

Zemplén

Nagymihály

város

4502

2

0,4

Zemplén

Sátoraljaújhely

város

13017

6

0,5

Zólyom

Besztercebánya

város

7485

4

0,5

Zólyom

Zólyom

város

5125

4

0,8