Ha már rögtön e dolgozat címében kíméletlenül elspoilereztem a mondandóm lényegét, hát jöjjön akkor a feketeleves mindazok számára, akik gőzölgő csészéjük tartalmát szertartásosan kortyolgatva már elandalogtak úgy, hogy magukat a 19. század vége vagy a századelő valamelyik csupaablak kávéházába képzelték.
Magyarországon immár nemzedékek nőttek fel úgy, hogy a kávéház intézményéről nem lehettek személyes tapasztalataik, csupán csak olvasmányélményeik. Talán éppen ezért még az egyébként kifejezetten erős forráskritikai vénával rendelkezőket is magával tudja ragadni a kávéházat övező kötelező értelmiségi elragadtatás. „Mindenképpen közhely, ám mégis e tézis kijelentésével kell a téma tárgyalásába fognunk: a kávéház hamisítatlanul városi (nagyvárosi), egyszersmind polgári intézmény” – szögezte le 1996-ban a Budapesti Negyed kávéházaknak szentelt számában Gyáni Gábor (Gyáni 1996: 57–58), s A kávéházba járó polgár című tanulmányában voltaképpen ennek az intézménynek a valóságos apoteozisát fogalmazza meg: „amikor a modern városi középosztály tagjai e szenvedélyüknek a kávéházba beülve hódolnak, »nem a forma és a ceremónia, hanem az ital és az annak tulajdonított fiziológiai hatások állnak a középpontban. A kávé józanná és éberré tevő hatása megfelel a modern fejlődést kísérő protestáns etika elveinek: a józanságnak és a mértékletességnek. A kávé ezzel egyúttal a kulturális síkon fellépő racionalizmus és a protestantizmus kémiai-farmakológiai megfelelője. A két dimenzió összhangban áll egymással, és együtt konstituálja a racionális, érzelmeit uraló és józanul tervező embert... Érzékennyé teszi az észlelést, serkenti a gondolkodást«” (uo. 66–67). Persze, nem tagadja, hogy nemcsak a „modern városi középosztály tagjai” látogatták a kávéházakat, hanem a „a polgárság alatti rétegek tagjai vagy a kispolgári szűkösség viszonyaiba kényszerült értelmiségiek” is (uo. 58), de a jeles történész – ahogy lényegében a témával foglalkozó mindegyik szerző – kétségbevonhatatlan axiómaként, mintegy magától értetődő módon, jellegzetes városi jelenségként kezeli a kávéházat.
Ízelítőül néhány megfogalmazás: „minden kisvárosban volt belőle legalább egy-kettő” (Sármány – Juhász 1996: 245). „A legkisebb városka is igyekezett saját kávéházzal bizonyítani, hogy létfontosságú sejtje az Organizmus egészének. … Gyakorlott szemmel még mindig könnyen felfedezhetjük nemcsak minden osztrák vagy magyar kisvárosban, de az egykori Monarchia egész területén, hol működött akkoriban az a számtalan kávéház” – írja Wilhelm Droste, majd egy kitérő után ekképp folytatja: „a legeldugottabb vidék is teremtett magának egy csöppnyi kozmopolita csillogást. Ha a város valamivel nagyobb volt, egészen biztosan több kávéház is üzemelt benne, különböző arculattal. Egy némileg előkelőbb, ahol a kisnemesség elvegyült a nagypolgársággal. Ez legtöbbször a város legszebb terén álló szálloda része volt. És egy kissé félreesőbb helyen állt egy egyszerűbb, a piacnál, a pályaudvar mellett, vagy fontos üzletek között, mivel természetesen szükségük volt a mozgó embertömegekre. Itt üldögélt a tanár, heves beszélgetésbe merülve az ügyvéddel, a kiskereskedő a nagykereskedővel alkudozott, a nyugalmazott hivatalnok itt tarokkozott, vagy néha játszott egy parti rexet barátaival” (Droste 1996: 17). A századfordulón és a századelőn keletkezett többé-kevésbé szépirodalmi igényű munkák alapján Varga Éva egyenesen leszögezi, „a kávéház a korszak irodalmában – és talán nem túlzás állítanunk, a közgondolkodásában is – a városiasság egyik fontos szimbóluma” (Varga 1996: 71).
Következzen néhány adat.
1892-ből rendelkezésünkre áll egy, a maga nemében páratlan forrás,[1] egy országos léptékű korabeli Arany Oldalak: a Jekelfalussy József által közreadott Magyarország iparosainak lak- és czímjegyzéke, amely többek között a kávéház-tulajdonosok listáját is tartalmazza.[2] Az adataikat kigyűjtve azt láthatjuk, hogy az ország 208 településén volt jelen ez az intézmény.[3]
Jóllehet, a város egy jogi kategória is, amely bizonyos többletjogokat biztosít az e körbe tartozó települések számára, azonban a szakirodalomban már jó ideje bevett gyakorlat, hogy a joginál tágabban, bizonyos központi funkciók halmozott megléte alapján tekintsen városnak egy települést. Jómagam is ekként tettem, Beluszky Pál módszerét[4] követve az 1892. évi adatok alapján az ún. központi funkciók számba vételével megkonstruáltam a funkcionális városállomány hierarchiáját (Szulovszky 2016). Budapest székesfővárossal együtt összesen 216 település képezte ezt a halmazt.
Ez a szám azonban nyolccal több, mint ahány településen kávéház volt. Egyszerű matematika: tehát legalább 8 városból hiányzott.
Már ez is elgondolkodtató annak a szakirodalmi közhelynek az igazságtartalmáról, amely minden város elmaradhatatlan intézményének tekinti a kávéházat. Azonban ennél sokkal rosszabb volt a helyzet: a 216-ból nem 8, hanem 102 (!) olyan város akadt, amelyikben hiába keresték ezt az intézményt. Ugyanis ez csupán alig több mint a városok felében, egészen pontosan csak 52,7%-án volt jelen 1892-ben. A kávéház csupán csak a városhierarchia legfelső három szintje (teljes értékű regionális centrumok, részleges regionális centrumok, teljes értékű fejlett megyeszékhelyek) városainak volt elmaradhatatlan része, viszont a részlegesen fejlett megyeszékhelyeknek már csak 2/3-ában volt megtalálható. E szintnél kedvezőbb, 88%-os mutatóval rendelkeztek a teljes értékű megyeszékhely-szintű városok. Az ez alatt lévő szintek közül csupán a teljes értékű középvárosok esetében fordult elő minden másodikban (52,1%) kávéház, a többinek ennél több százalékponttal rosszabb értékei voltak (részleges megyeszékhely-szintű városok, illetve részleges középvárosok: 45,5-45,5%), s a kisvárosok közül csak minden harmadik büszkélkedhetett azzal, hogy a településükön van ilyen intézmény (Szulovszky 2021: 343).
Még ha első hallásra meghökkentően hangzik is, az adatok azt mutatják, hogy a 208 kávéházzal rendelkező településnek közel a fele, 45,2%-a faluállományhoz tartozott. Természetesen ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a kávéház a falusi életvilág szerves része lett volna, hiszen az a 94 kávéházzal rendelkező falu nem éri el a falvaknak még az egy százaléknyi hányadát sem, s Petőfi Sándor közismert verse a falu végén nem véletlenül emleget kurta kocsmát, nem pedig kávéházat.
A 63 megyéből 33 területén nemcsak a városokban, hanem a falvakban is működött kávéház. Ez abból a szempontból is figyelemre méltó, hogy 19 megyében csak a városokban volt, illetve 3 felföldi (Árva, Szepes, Ugocsa) és 8 erdélyi (Csík, Fogaras, Háromszék, Kisküküllő, Nagyküküllő, Szilágy, Torda-Aranyos, Udvarhely) megye területén egyetlen egy ilyen intézmény sem akadt, tehát még a városokban sem. A falusi kávéházak jelenléte ráadásul számos esetben egyáltalán nem volt elhanyagolható mértékű. A 33 megyéből 20-ban a kávéházzal rendelkező városokhoz képes a falvakban működő kávéházak aránya elérte vagy meghaladta az 50%-ot: 9 megyében (Abaúj-Torna, Békés, Heves, Liptó, Máramaros, Sáros, Szabolcs, Temes, Ung) falusi volt minden második kávéház, öt megyében (Pest-Pilis-Solt-Kiskun, Nógrád, Torontál, Gömör és Kishont, Győr) legalább kétharmadnyit tett ki az arányuk, Arad, Borsod, Esztergom és Moson megyében 4-ből 3, Fejér megyében pedig 9-ből 8 falun működött (1. táblázat). A kései utókorral szemben ezen a kortársak egyáltalán nem lepődtek meg. Egy 1882-ben közreadott lexikon azt tartotta fontosnak kijelenteni a vonatkozó szócikkében, hogy a kávéházak „mint a társas élet hathatós emelői folyton terjedtek és jelenleg nemcsak a városokban, hanem kisebb helyeken is fordulnak elő”.[5]
1. táblázat. A kávéházak megoszlása Magyarország megyéiben 1892-ben
Ha a kávéházzal rendelkező települések eloszlását (1. térkép) megvizsgáljuk, azt találjuk, hogy míg Erdélyben az országos összesből e településeknek csupán 7,2%-a található, addig a másik három nagytáj[6] részesedése 30% körül mozgott (Alföld: 32,8%, Dunántúl: 30,9%, Felföld: 29%). Ha nemcsak e vállalkozások székhelyeire, hanem az ott működő kávéházak számára is tekintettel vagyunk, akkor némileg módosul a kép: a székesfőváros adatai nélkül számított Alföldön (34,8%) és a Felföldön (31,9%) még erősebb lesz a jelenlét, ugyanakkor a másik két régióban egyaránt csökkenő az aránya (Dunántúl: 27,1%, Erdély: 6,1%). Mivel Magyarország településeinek csak 1,6%-án volt megtalálható ez az intézmény, még a jobban ellátott térségekben is szórványszerűnek tűnnek a kávéházakkal rendelkező települések.
Figyelemre méltó, hogy 16 helységben kettő, 5 községben 3, egy-egy helyen pedig 4, illetve 16 kávéház is működött a faluállomány településein (2. térkép).
Ha az abszolút számok adatai helyett inkább azt a viszonyszámot nézzük, hogy ezer lakosra hány kávéház jutott, azt tapasztaljuk, hogy a faluállomány jelentős része jónéhány városnál is nagyobb arányt tud felmutatni (3. térkép, vö. 1. sz. függelék).
Kiugróan magas volt az iparossűrűség, jelen esetben az ezer lakosra jutó kávéházak aránya Herkulesfürdő (ma: Băile Herculane, Románia) esetében: 5,4. A 369 lakosú településen ugyanis két kávéház is üzemelt, nyilvánvalóan a fürdővendégek ez irányú igényei miatt. Fele ekkora értékkel állt a rangsor második helyén Liptószentmiklós (ma: Liptovský Mikuláš, Szlovákia), amelynek 1854 fős népessége öt kávéház közül választhatott, hogy melyikbe ül be. Aligha véletlen, hogy a társadalmi élet fontos színteréül szolgáló intézményből ennyi működött itt, hiszen a város a szlovák nemzeti ébredés központjának számított. 2,3 iparossűrűséggel a harmadik a 428 lakosú Moson megyei Királyhida (ma: Bruckneudorf, Ausztria) volt. A település neve sokak számára ismerősen csenghet, mivel Jaroslav Hašek örökbecsű regénye – Švejk, egy derék katona kalandjai a világháborúban – egyik fejezetének a helyszíne volt. Ugyanis a falu az Osztrák-Magyar Monarchia egyik katonai kiképző tárborának is helyet adott. E körülmény egyúttal magyarázatul szolgál arra, hogy miért is létesített itt egy vállalkozó kávéházat: aligha a helyi népesség, hanem az itt szolgáló tisztek igénye teremtette meg a működésének a feltételét. Jóllehet, a negyedik helyen álló Gömör megyei falu, Tornalja (ma: Tornaľa, Szlovákia) fejlődése számára nagy fellendülést hozott a vasút kiépülése, amelynek révén a környék politikai, gazdasági és kulturális központjává vált, ám ezzel együtt is fölöttébb figyelemre méltó, hogy itt ezer lakosra két kávéház is jutott, mivel három működött az 1510 fős helységben. A Nógrád megyei Gácson (ma: Halič, Szlovákia) 1,5 volt az iparossűrűség értéke: a 1294 lélekszámú faluban két kávéház is volt. Ezek az ezer lakosra jutó arányszámok azért is feltűnően magasak, mivel ekkor a csaknem félmilliós székesfővárosban a 399 kávéház révén mindössze 0,8 volt ez a mutató. Ennél az értéknél a már említett helységekkel együtt összesen 9 város és 14 falu rendelkezett jobb értékkel. Az utóbbiak közül néhánynál magyarázatul szolgálhat a jelenlétre és a népességhez viszonyított magas arányra, hogy Herkulesfürdőhöz hasonlóan fürdőhelyek (Balatonfüred, Siófok, Trencsénteplic) voltak, azonban a legtöbb településnél még kérdőjelek követik a kérdést: miért létesült pont ott ez az intézmény?
Az azonban e kérdések megválaszolása nélkül is egyértelmű, hogy a statisztikai adatok azt tanúsítják, tévedés a kávéházat kizárólagosan – „jellegzetes”, „tipikus” – városi intézménynek tekinteni.[7]
Irodalom
Beluszky Pál 1967 A magyar városok központi szerepköre. Statisztikai Szemle 45. 1967. 6. 543–563.
Beluszky Pál 1996 Az alföldi városias jellegű települések központi szerepköre. Földrajzi Értesítő 15. 1966. 329–345.
Csató Tamás 1994 A belkereskedelem Magyarországon a 19–20. században. Budapest: Aula Kiadó.
Droste, Wilhelm 1996 Kávéház az Osztrák-Magyar Monarchiában. Létező, mert történelmileg megvalósult utópia. Budapesti Negyed 12–13. 1996. 2–3. 9–26.
Gyáni Gábor 1996 A kávéházba járó polgár. Budapesti Negyed 12–13. 1996. 2–3. 57–68.
Jekelfalussy József (szerk.) 1892 Magyarország iparosainak és kereskedőinek czím- és lakjegyzéke. Budapest: Pesti Könyvnyomda Rt.
Sármány Ilona – Juhász Gyula 1996 Amit a századforduló kávéházainak berendezéseiről tudunk. Budapesti Negyed 12–13. 1996. 2–3. 243–260.
Szulovszky János 2016 A magyarországi városállomány 1892-ben. Történeti Földrajzi Közlemények 4. 2016. 3–4. 75–86.
Szulovszky János 2000 A gazdasági címtárak forrásértéke. Statisztikai Szemle 78. 2000. 7. 536–549.
Szulovszky János 2021 A magyarországi városok életvilága a foglalkozások tükrében 1892-ben. Századok 155. 2021. 2. 317–352.
Varga Éva 1996 Hölgyközönség a pesti kávéházakban. Budapesti Negyed 12–13. 1996. 2–3. 69–93.
Jegyzetek
[1] Értékelését adja: Szulovszky János: A gazdasági címtárak forrásértéke (Szulovszky 2000).
[2] (Jekelfalussy 1892: 732–735, 1945–1947)
[3] A címtár adatbázisba rendezését az OTKA F020745 sz. kutatási pályázata keretében végeztem el.
[4] Leírását adja pl. (Beluszky 1996: 331–335; 1967: 544–551).
[5] Magyar Lexikon 10. kötet. Bp., 1882. 169.
[6] Jóllehet, nagytájaink nem illeszkednek teljesen a nagyobb közigazgatási, törvényhatósági határokhoz, ám mivel a rendelkezésre álló statisztikai adatok ez utóbbiak szerinti bontásban kerültek közreadásra, kénytelenek vagyunk az ehhez legjobban igazodó csoportosítás szerint elemezni az adatokat. Így a továbbiakban – Csató Tamás beosztását követve (Csató 1994: 139–141) – a Dunántúl Baranya, Esztergom, Fejér, Győr, Komárom, Moson, Somogy, Sopron, Tolna, Vas, Veszprém és Zala megyék területét jelenti; a Felföldet Abaúj-Torna, Árva, Bars, Bereg, Borsod, Gömör-Kishont, Heves, Hont, Liptó, Máramaros, Nógrád, Nyitra, Pozsony, Sáros, Szepes, Trencsén, Turóc, Ugocsa, Ung, Zemplén, Zólyom megyék alkotják, az Alföldet Arad, Bács-Bodrog, Békés, Bihar, Csanád, Csongrád, Hajdú, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, Szabolcs, Szatmár, Temes és Torontál megyék képezik, Erdély pedig Alsó-Fehér, Beszterce-Naszód, Brassó, Csík, Fogaras, Háromszék, Hunyad, Kis-Küküllő, Kolozs, Krassó-Szörény, Maros-Torda, Nagy-Küküllő, Szeben, Szilágy, Szolnok-Doboka, Torda-Aranyos, Udvarhely megyék területét öleli magába.
[7] A problémáról bővebben írok a sajtó alatt lévő Városi jelenség volt-e a kávéház Magyarországon a 19. század végén? című tanulmányomban.
1. sz. Függelék
2. táblázat. Kávéházak Magyarországon 1892-ben
Megye neve |
Település neve |
Település jellege |
Népesség (1890) |
Kávéházak száma |
Iparossűrűség (H) |
Abaúj-Torna |
Abaújszántó |
falu |
4156 |
1 |
0,2 |
Abaúj-Torna |
Kassa |
város |
28884 |
15 |
0,5 |
Alsó-Fehér |
Nagyenyed |
város |
5932 |
1 |
0,2 |
Arad |
Arad |
város |
42052 |
22 |
0,5 |
Arad |
Kürtös |
falu |
6582 |
1 |
0,2 |
Arad |
Ópécska |
falu |
7743 |
1 |
0,1 |
Arad |
Újszentanna |
falu |
5582 |
1 |
0,2 |
Bács-Bodrog |
Ada |
falu |
11074 |
2 |
0,2 |
Bács-Bodrog |
Baja |
város |
19485 |
1 |
0,1 |
Bács-Bodrog |
Szenttamás |
falu |
11728 |
1 |
0,1 |
Bács-Bodrog |
Újvidék |
város |
24717 |
1 |
0,0 |
Bács-Bodrog |
Zombor |
város |
26435 |
1 |
0,0 |
Baranya |
Pécs |
város |
34067 |
7 |
0,2 |
Baranya |
Siklós |
város |
4956 |
3 |
0,6 |
Bars |
Körmöcbánya |
város |
9179 |
1 |
0,1 |
Bars |
Léva |
város |
7400 |
2 |
0,3 |
Békés |
Békéscsaba |
város |
34243 |
2 |
0,1 |
Békés |
Endrőd |
falu |
10898 |
1 |
0,1 |
Békés |
Gyoma |
falu |
10867 |
1 |
0,1 |
Békés |
Gyula |
város |
19991 |
3 |
0,2 |
Békés |
Orosháza |
város |
19956 |
1 |
0,1 |
Békés |
Szarvas |
falu |
24393 |
1 |
0,0 |
Bereg |
Beregszász |
város |
8078 |
1 |
0,1 |
Beszterce-Naszód |
Beszterce |
város |
9109 |
3 |
0,3 |
Bihar |
Nagyvárad |
város |
38557 |
13 |
0,3 |
Bihar |
Sarkad |
falu |
8244 |
1 |
0,1 |
Bihar |
Székelyhid |
város |
4507 |
2 |
0,4 |
Borsod |
Mezőcsát |
falu |
5215 |
2 |
0,4 |
Borsod |
Mezőkeresztes |
falu |
4378 |
1 |
0,2 |
Borsod |
Miskolc |
város |
30408 |
17 |
0,6 |
Borsod |
Sajószentpéter |
falu |
3377 |
1 |
0,3 |
Brassó |
Brassó |
város |
30739 |
1 |
0,0 |
Csanád |
Makó |
város |
32663 |
3 |
0,1 |
Csongrád |
Csongrád |
város |
20802 |
4 |
0,2 |
Csongrád |
Hódmezővásárhely |
város |
55475 |
6 |
0,1 |
Csongrád |
Kistelek |
falu |
7459 |
1 |
0,1 |
Csongrád |
Mindszent |
falu |
12033 |
1 |
0,1 |
Csongrád |
Szeged |
város |
85569 |
11 |
0,1 |
Esztergom |
Esztergom |
falu |
2544 |
1 |
0,4 |
Esztergom |
Esztergom |
város |
9349 |
1 |
0,1 |
Esztergom |
Németszőgyén |
falu |
1521 |
1 |
0,7 |
Esztergom |
Párkány |
falu |
2417 |
1 |
0,4 |
Fejér |
Bicske |
falu |
6035 |
3 |
0,5 |
Fejér |
Cece |
falu |
3156 |
1 |
0,3 |
Fejér |
Diósd |
falu |
857 |
1 |
1,2 |
Fejér |
Dunapentele |
falu |
3637 |
1 |
0,3 |
Fejér |
Ercsi |
falu |
5673 |
1 |
0,2 |
Fejér |
Etyek |
falu |
2748 |
1 |
0,4 |
Fejér |
Rácalmás |
falu |
3599 |
1 |
0,3 |
Fejér |
Székesfehérvár |
város |
27548 |
9 |
0,3 |
Fejér |
Vál |
falu |
3017 |
1 |
0,3 |
Gömör és Kishont |
Nyustya |
falu |
1480 |
1 |
0,7 |
Gömör és Kishont |
Rimaszombat |
város |
5562 |
2 |
0,4 |
Gömör és Kishont |
Tornalja |
falu |
1510 |
3 |
2,0 |
Győr |
Győr |
falu |
4967 |
3 |
0,6 |
Győr |
Győr |
város |
22795 |
16 |
0,7 |
Győr |
Tét |
falu |
3265 |
1 |
0,3 |
Hajdú |
Debrecen |
város |
56940 |
17 |
0,3 |
Heves |
Eger |
város |
22427 |
7 |
0,3 |
Heves |
Füzesabony |
falu |
4116 |
1 |
0,2 |
Heves |
Gyöngyös |
város |
16124 |
2 |
0,1 |
Heves |
Pásztó |
falu |
5111 |
1 |
0,2 |
Hont |
Ipolyság |
város |
3247 |
3 |
0,9 |
Hunyad |
Szászváros |
város |
5650 |
1 |
0,2 |
Jász-Nagykun-Szolnok |
Jászárokszállás |
falu |
11189 |
2 |
0,2 |
Jász-Nagykun-Szolnok |
Jászberény |
város |
24331 |
3 |
0,1 |
Jász-Nagykun-Szolnok |
Karcag |
város |
18197 |
1 |
0,1 |
Jász-Nagykun-Szolnok |
Szolnok |
város |
20748 |
3 |
0,1 |
Kolozs |
Bánffyhunyad |
város |
3666 |
1 |
0,3 |
Kolozs |
Kolozsvár |
város |
32756 |
8 |
0,2 |
Komárom |
Komárom |
város |
13076 |
11 |
0,8 |
Komárom |
Tata |
város |
6925 |
4 |
0,6 |
Komárom |
Tóváros |
falu |
4257 |
2 |
0,5 |
Krassó-Szörény |
Herkulesfürdő |
falu |
369 |
2 |
5,4 |
Krassó-Szörény |
Karánsebes |
város |
5464 |
2 |
0,4 |
Krassó-Szörény |
Lugos |
város |
12489 |
5 |
0,4 |
Liptó |
Csorba |
falu |
1605 |
1 |
0,6 |
Liptó |
Liptószentmiklós |
város |
1854 |
5 |
2,7 |
Máramaros |
Kőrösmező |
falu |
7620 |
1 |
0,1 |
Máramaros |
Máramarossziget |
város |
14758 |
5 |
0,3 |
Maros-Torda |
Marosvásárhely |
város |
14212 |
1 |
0,1 |
Maros-Torda |
Szászrégen |
város |
6057 |
1 |
0,2 |
Moson |
Királyhida |
falu |
428 |
1 |
2,3 |
Moson |
Magyaróvár |
város |
3302 |
1 |
0,3 |
Moson |
Moson |
falu |
4815 |
3 |
0,6 |
Moson |
Zurány |
falu |
1931 |
1 |
0,5 |
Nógrád |
Balassagyarmat |
város |
7738 |
7 |
0,9 |
Nógrád |
Fülek |
falu |
1904 |
1 |
0,5 |
Nógrád |
Gács |
falu |
1294 |
2 |
1,6 |
Nógrád |
Kisterenye |
falu |
2698 |
1 |
0,4 |
Nógrád |
Losonc |
város |
7460 |
7 |
0,9 |
Nógrád |
Szécsény |
falu |
3518 |
2 |
0,6 |
Nógrád |
Szirák |
falu |
1514 |
1 |
0,7 |
Nyitra |
Berezó |
falu |
5689 |
1 |
0,2 |
Nyitra |
Érsekújvár |
város |
11299 |
2 |
0,2 |
Nyitra |
Galgóc |
város |
7216 |
1 |
0,1 |
Nyitra |
Miava |
város |
9997 |
1 |
0,1 |
Nyitra |
Nyitra |
város |
13538 |
6 |
0,4 |
Nyitra |
Pöstyén |
falu |
4643 |
1 |
0,2 |
Nyitra |
Sasvár |
falu |
2296 |
1 |
0,4 |
Nyitra |
Szakolca |
város |
4926 |
1 |
0,2 |
Nyitra |
Szenice |
város |
2922 |
1 |
0,3 |
Nyitra |
Vágújhely |
város |
5075 |
3 |
0,6 |
Nyitra |
Verbó |
falu |
4645 |
1 |
0,2 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Abony |
falu |
12012 |
3 |
0,3 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Budakeszi |
falu |
3635 |
2 |
0,6 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Budapest |
székesfőváros |
491938 |
399 |
0,8 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Dömsöd |
falu |
4069 |
2 |
0,5 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Gödöllő |
város |
4844 |
1 |
0,2 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Izsák |
falu |
4285 |
1 |
0,2 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Kecskemét |
város |
48493 |
7 |
0,1 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Kiskőrös |
város |
7878 |
1 |
0,1 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Kiskunfélegyháza |
város |
30326 |
1 |
0,0 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Kispest |
falu |
4913 |
2 |
0,4 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Kóka |
falu |
3465 |
1 |
0,3 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Monor |
város |
7027 |
1 |
0,1 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Nagykáta |
falu |
6028 |
1 |
0,2 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Pécel |
falu |
2752 |
1 |
0,4 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Piliscsaba |
falu |
1501 |
1 |
0,7 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Rákospalota |
falu |
6264 |
1 |
0,2 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Soroksár |
falu |
12143 |
1 |
0,1 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Szentendre |
falu |
4260 |
4 |
0,9 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Szigetcsép |
falu |
1030 |
1 |
1,0 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Újpest |
falu |
23521 |
16 |
0,7 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Vác |
város |
14450 |
6 |
0,4 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Zagyvarékas |
falu |
3901 |
1 |
0,3 |
Pest-Pilis-Solt-Kiskun |
Zsámbék |
falu |
4174 |
2 |
0,5 |
Pozsony |
Bazin |
város |
4507 |
1 |
0,2 |
Pozsony |
Malacka |
város |
4211 |
1 |
0,2 |
Pozsony |
Nagyszombat |
város |
11500 |
4 |
0,4 |
Pozsony |
Pozsony |
város |
52411 |
30 |
0,6 |
Pozsony |
Somorja |
falu |
2643 |
1 |
0,4 |
Pozsony |
Szenc |
falu |
3315 |
2 |
0,6 |
Pozsony |
Szered |
falu |
5227 |
2 |
0,4 |
Sáros |
Eperjes |
város |
10371 |
3 |
0,3 |
Sáros |
Nagysáros |
falu |
2675 |
1 |
0,4 |
Somogy |
Csurgó |
város |
3672 |
1 |
0,3 |
Somogy |
Kaposvár |
város |
12544 |
1 |
0,1 |
Somogy |
Nagyatád |
város |
3192 |
2 |
0,6 |
Somogy |
Szigetvár |
város |
5078 |
1 |
0,2 |
Sopron |
Beled |
falu |
2437 |
1 |
0,4 |
Sopron |
Csorna |
falu |
6090 |
1 |
0,2 |
Sopron |
Felsőkismartonhegy |
falu |
1431 |
1 |
0,7 |
Sopron |
Fertőszentmiklós |
falu |
3035 |
1 |
0,3 |
Sopron |
Kapuvár |
város |
6078 |
1 |
0,2 |
Sopron |
Kismarton |
város |
2972 |
2 |
0,7 |
Sopron |
Lajtaújfalu |
falu |
1781 |
1 |
0,6 |
Sopron |
Lakompak |
falu |
1669 |
2 |
1,2 |
Sopron |
Nagymarton |
város |
2869 |
1 |
0,4 |
Sopron |
Sopron |
város |
27213 |
12 |
0,4 |
Sopron |
Sopronszentmárton |
falu |
851 |
1 |
1,2 |
Szabolcs |
Kisvárda |
város |
6458 |
2 |
0,3 |
Szabolcs |
Nyíregyháza |
város |
27014 |
7 |
0,3 |
Szabolcs |
Tiszalök |
falu |
3954 |
1 |
0,3 |
Szabolcs |
Újfehértó |
falu |
7898 |
1 |
0,1 |
Szatmár |
Nagykároly |
város |
13475 |
1 |
0,1 |
Szeben |
Nagyszeben |
város |
21465 |
7 |
0,3 |
Szeben |
Szászsebes |
város |
6692 |
1 |
0,2 |
Szeben |
Szelistye |
falu |
3750 |
1 |
0,3 |
Szolnok-Doboka |
Dés |
város |
7728 |
3 |
0,4 |
Temes |
Detta |
falu |
3552 |
1 |
0,3 |
Temes |
Lippakeszi |
falu |
1866 |
1 |
0,5 |
Temes |
Temeshidegkút |
falu |
3091 |
1 |
0,3 |
Temes |
Temesvár |
város |
39884 |
22 |
0,6 |
Temes |
Versec |
város |
21859 |
2 |
0,1 |
Temes |
Vinga |
város |
4795 |
1 |
0,2 |
Tolna |
Dunaföldvár |
város |
12364 |
1 |
0,1 |
Tolna |
Szekszárd |
város |
14325 |
1 |
0,1 |
Torontál |
Baranda |
falu |
2027 |
1 |
0,5 |
Torontál |
Bégaszentgyörgy |
falu |
3165 |
1 |
0,3 |
Torontál |
Ferenchalom |
falu |
3707 |
1 |
0,3 |
Torontál |
Nagybecskerek |
város |
21934 |
3 |
0,1 |
Torontál |
Pancsova |
város |
17948 |
4 |
0,2 |
Torontál |
Perjámos |
falu |
5953 |
1 |
0,2 |
Trencsén |
Nagybiccse |
város |
2885 |
1 |
0,4 |
Trencsén |
Trencsén |
város |
5100 |
5 |
1,0 |
Trencsén |
Trencsénteplic |
falu |
1021 |
1 |
1,0 |
Trencsén |
Zsolna |
város |
4117 |
2 |
0,5 |
Turóc |
Turócszentmárton |
város |
2860 |
1 |
0,4 |
Ung |
Csap |
falu |
1629 |
1 |
0,6 |
Ung |
Ungvár |
város |
11793 |
10 |
0,9 |
Vas |
Felsőőr |
város |
3410 |
2 |
0,6 |
Vas |
Körmend |
város |
5334 |
5 |
0,9 |
Vas |
Kőszeg |
város |
7076 |
2 |
0,3 |
Vas |
Rohonc |
falu |
3913 |
1 |
0,3 |
Vas |
Sárvár |
város |
2491 |
3 |
1,2 |
Vas |
Szentgotthárd |
város |
1452 |
1 |
0,7 |
Vas |
Szombathely |
város |
16133 |
6 |
0,4 |
Vas |
Városhodász |
falu |
967 |
1 |
1,0 |
Veszprém |
Devecser |
város |
4339 |
2 |
0,5 |
Veszprém |
Enying |
város |
3455 |
1 |
0,3 |
Veszprém |
Pápa |
város |
14261 |
9 |
0,6 |
Veszprém |
Siófok |
falu |
2381 |
2 |
0,8 |
Veszprém |
Veszprém |
város |
12655 |
7 |
0,6 |
Zala |
Balatonfüred |
falu |
1788 |
2 |
1,1 |
Zala |
Csáktornya |
város |
4046 |
1 |
0,3 |
Zala |
Kapolcs |
falu |
1222 |
1 |
0,8 |
Zala |
Keszthely |
város |
6195 |
1 |
0,2 |
Zala |
Nagykanizsa |
város |
20619 |
8 |
0,4 |
Zala |
Sümeg |
város |
5384 |
2 |
0,4 |
Zala |
Tapolca |
város |
5839 |
2 |
0,3 |
Zala |
Zalaegerszeg |
város |
7811 |
1 |
0,1 |
Zala |
Zalaszentgrót |
falu |
2229 |
1 |
0,5 |
Zemplén |
Homonna |
város |
3738 |
3 |
0,8 |
Zemplén |
Nagymihály |
város |
4502 |
2 |
0,4 |
Zemplén |
Sátoraljaújhely |
város |
13017 |
6 |
0,5 |
Zólyom |
Besztercebánya |
város |
7485 |
4 |
0,5 |
Zólyom |
Zólyom |
város |
5125 |
4 |
0,8 |